Augsto cenu dēļ pieaug interese par mežu ciršanu!

Vairāk kā puse privāto mežu īpašnieku nav bieži viesi savos īpašumos. Daudzi pat gadiem nav viesojušies tajos. Vien neliels procents mežu īpašnieku iesaistās, ne tikai finansiāli, bet arī mentāli – sava meža attīstībā. Taču 2022. gads ir ienesis milzu korekcijas. Gan nākot klajā ar jauniem likumiem (lasi par to šeit). Gan sasniedzot rekordaugstas cenas. Mežu cenas pieaug, koksne ir sadārdzinājusies, savukārt malkas cenas ir uzaugušas pat trīskārši. Ko 2022.gads ir atnesis meža nozarē, lasi šeit. 2022.gads ir licis sarosīties mežu īpašniekiem. Joprojām pieprasīta kļūst mežu apsaimniekošana, bet rudenī visvairāk interesējas – par mežu un cirsmu ciršanas darbiem. Kādēļ?

 

Meža un cirsmas ciršanas darbus 2022.gadā ir gatavi uzsākt daudzi mežu īpašnieki, kā iemeslu minot strauji pieaugošās koksnes cenas (kādi ir cirtes veidi, lasi šeit). Ja 2022. gada sākumā par meža un cirsmas ciršanas darbiem domāja krietni mazāk, tad gada izskaņā pieprasījums jau ir krietni pieaudzis. Cena strauji pieaugusi, līdz ar to, arī mežu īpašnieku interese. Bet interese ir pieaugusi ne tikai par cirsmas un mežu ciršanu/ meža zāģēšanu, bet arī par mežu un cirsmu stāvokli/ īpašumu vērtību (pirkšanas – pārdošanas cenu).

Tomēr straujai  interesei par mežu un cirsmu ciršanas darbiem, mežu īpašniekiem nākas saskarties ar vienu no galvenajām problēmām 2022.gada izskaņā. Šobrīd tirgū ir liela pārprodukcija. Pieprasījums ir lielāks, nekā dotajā brīdī var paveikt pakalpojumu sniedzēji. Trūkst gan to, kas var veikt cirsmu ciršanas darbus, gan tie, kas var nodrošināt izvešanu/transportēšanu. Pat tie, kas ir cieši saistīti ar mežu nozari, piekrīt, ka atrast pakalpojumu sniedzēju esošajā situācijā ir visai sarežģīti. Tādā gadījumā jautājums – cik sarežģīti būtu atrast pakalpojumu sniedzēju mežu īpašniekiem?

 

Šobrīd sarežģīti ir ne tikai atrast, kādu, kas izdarīs darbu. Bet nepieļaut rupjas kļūdas. Šobrīd mežu īpašniekus, kam neizdodas atrast pakalpojumu sniedzējus mežu nozarē, tiek dēvēti par veiksminiekiem. Tie ir tie, kas nav paspējuši izņemt ciršanas apliecinājumus un pašrocīgi uzsākuši mežu vai cirsmas ciršanas darbus. Tie ir arī tie, kas seko līdzi notiekošajam mežu nozarē/ pasaulē. Kas vispirms noskaidro, vai ciršana un transportēšana ir reāli sasniedzams pakalpojums. Bet ko darīt tiem, kas mežu vai cirsmu izzāģējuši paši? Diemžēl šādu zāģēt gribētāju ir gana daudz, un par smagu mācību – visbiežāk koksne paliek mežā. Veiksmīgi ir arī tie, kas pašrocīgi nevar veikt ciršanas darbus, jo kādos no posmiem trūkst gan vajadzīgās tehnikas, gan zināšanas. Tiesa peļņa netiek gūta, bet vismaz nocirstais koks nepaliek pūstam mežā.

 

Tomēr papildus peļņa, īpaši pie esošās situācijas, visiem ir ļoti saistoša. 2022.gadā teju visiem mežu īpašniekiem Latvijā ir vēlme nopelnīt. Meža un cirsmas ciršana šķiet labākais variants. Bet diemžēl statistika liecina, ka mežu īpašnieki neanalizē, kāda ir situācija tirgū. Šobrīd galvenais ir noskaidrot, VAI un KAS veiks cirsmas un meža ciršanas darbus! Tādēļ drošākā alternatīva cirsmas ciršanas jautājumā –  laikus noskaidrot, vai ir kāds, kas var veikt gan ciršanas, gan izvešanas darbus.

 

Vērts laikus noskaidrot, par kādu cenu tiks veikts pakalpojums. Ar cenu kāpumu, tīri likumsakarīgi, ir uzaugušas arī pakalpojumu izmaksas. Pie trūkstošo darba roku, nav izslēgts, ka var notikt sava veida augstākās cenas solīšana. Šobrīd vidēji uz vienu pakalpojuma sniedzēju ir pieci mežu īpašnieki. Un nav izslēgts, ja ir kāds, kas var nodrošināt meža darbus, priekšroka būs tam, kas izteiks augstāko cenu.

 

Bet izeikt augstāko cenu – nemaz neizklausās slikti. Ja tas tiek izteikts meža vai cirsmas īpašniekam. Jā, lai netiktu ierauts meža darbos, pakalpojumu sniedzēju meklējumos, kā vēl viena lieliska alternatīva, kas noņem visu šo slogu, ir cirsmas pārdošana. Bet ar nosacījumu – pārdot augstākās cenas solītājam. Kā tas notiek?   Izvietojot bezmaksas sludinājumu mežu un cirsmu cenu salīdzināšanas platformā mmv.lv (kā uzzināt augstāko cenu par īpašumu, lasi šeit.)

Cirsmu pārdodot izpaliek koku ciršanas, vešanas darbi, pārsolīšanas vai trakāk – koksnes neizvešana no īpašuma. Turklāt tie, kas pērk cirsmas, ir aktīvi un pieejami visu laiku. Vienīgi ir vērtīgi veikt cirsmu cenu aptauju. Lai īpašnieks cirsmu vai mežu pārdotu par iespējami labāko cenu, ir jānoskaidro īpašuma reālā vērtība desmitiem pircēju acīs. Lai neriskētu pārdot cirsmu par zemu cenu pirmajam pircējam, obligāti jāzina īpašuma vērtība.

 

Vai pēc izlasītā plāno cirst savu cirsmu? Vai pārdot savu cirsmu vai pat mežu? Uzzini augstāko cenu par īpašumu BEZ MAKSAS www.mmv.lv. Saņem augstāko cenu par cirsmu un izlem pats, vai īpašumu pārdosi!

 

Kādēļ daudzi izvēlas pārdot cirsmu 2022.gadā? Cirsmu īpašnieki izvēlas pārdot risku kādam citam – risku, kad tiek zīlēts, vai cenas kāps vai kritīs, ko zāģēs vai nezāģēs, kāda būs ziema vai tās nebūs, kā apsaimniekos utt. Vairums 2022. gadā iestājas par iekšējo mieru – pārdodot cirsmu vai mežu! Bet, ja lem pārdot cirsmu, tad tikai par augstāko cenu!