50% meža īpašnieku nezina sava meža reālo vērtību

Meži sniedz nenovērtējamu ieguldījumu dažādās nozarēs, tostarp kokmateriālu ražošanā, tūrismā, atpūtā, kā arī piedāvā mežu īpašniekiem iespēju izmantot savus aktīvus savas labklājības veicināšanā. Taču realitāte ir pārsteidzoša – Latvijā vairāk nekā puse mežu īpašnieku joprojām neapzinās, kāda ir viņu meža zemes patiesā vērtība. Šis zināšanu trūkums par meža vērtību rada izaicinājumus gan meža īpašniekiem, neapzinoties sava meža reālo bagātību.  Gan ietekmē šo vērtīgo dabas resursu pārdomātu un ilgtspējīgāku apsaimniekošanu.

 

Latvijā meži ir vērtīgs resurss ne tikai meža īpašniekam, bet sabiedrībai kopumā, tādēļ lēmumi par sava meža apsaimniekošanas praksi ietekmē ne tikai pašus īpašniekus, bet arī valsti. Apzināties meža vērtību palīdz veikt attiecīgos uzdevumus meža kvalitātes celšanai, veselības uzlabošanai un meža zemes saglabāšanā.

 

Kaut arī latvieši ir īsteni meža mīļotāji, mežs kā īpašums pieder vien nelielai daļai Latvijas iedzīvotāju. Tomēr daudziem ir zināms kāds no draugiem, radiem vai paziņām, kam pieder mežs.

 

Kāda ir reālā situācija meža vērtības apzināšanā? Statistika ir sekojoša – kaut arī interese par mežiem pēdējos gados ir pieaugusi, tāpat kā ilgtspējīga meža apsaimniekošanas prakse, liela daļa mežu īpašnieku sava meža potenciālu līdz galam neapzinās vēl šodien. Daži gan perfekti zina sava meža potenciālu un tā vērtību, kamēr citi virspusēji nojauš, bet liels pulks ne tikai neapzinās sava meža vērtību, bet daļa pat ilgstoši nav bijuši savā meža zemē. Kas ietekmē meža vērtības neapzināšanos, un kas var palīdzēt iegūt meža vērtējumu viegli un bez īpašnieka iesaistes?

 

Lai gan meža īpašniekiem ir svarīgi saprast sava meža vērtību, var būt daži iemesli, kāpēc kāds var nezināt precīzu sava meža cenu. Šeit ir daži iespējamie skaidrojumi:

1. Tirgus informācijas trūkums: ir nepieciešamas zināšanas par pašreizējiem tirgus apstākļiem, kokmateriālu cenām, pieprasījuma un piedāvājuma dinamiku un citiem būtiskiem faktoriem, lai noskaidrotu meža vērtību. Ja meža īpašnieki aktīvi neiesaistās kokmateriālu tirgū vai viņiem nav piekļuves jaunākajai tirgus informācijai, nav priekšzināšanas vai viņiem var nebūt precīzas izpratnes par meža vērtību. Ir sarežģīti saprast, kur, kā, ko tas prasa un cik maksā, lai saņemtu sava meža novērtējumu atbilstoši tirgus situācijai.

 

2. Reti darījumi: meži netiek pirkti un pārdoti tik bieži kā citi nekustamie īpašumi vai preces. Ja tuvākajā apkārtnē vai paziņu lokā nav neviens, kam būtu bijuši darījumi ar līdzīgiem mežiem, meža īpašniekam var būt grūti noteikt precīzu tirgus vērtību savam mežam.

 

3. Sarežģīti vērtēšanas faktori: Meža vērtēšanā tiek ņemti vērā dažādi meža faktori, tostarp koksnes apjoms, sugu sastāvs, vecums, augšanas ātrums, zemes kvalitāte, pieejamība un iespējamās vērtības, kas nav saistītas ar kokmateriāliem. Visu šo faktoru precīza novērtēšana mežu īpašniekam var būt sarežģīts process, kas prasa īpašas zināšanas.

 

4. Unikālās meža īpašības: katrs mežs ir unikāls, un tā vērtību var ietekmēt, piemēram, atrašanās vieta, vides īpašības, aizsardzības statuss vai vēsturiskā nozīme. Lai noteiktu šādu unikālo īpašību vērtību, var būt nepieciešami specializēti novērtējumi.

 

5. Personīgie mērķi: meža īpašniekiem var būt dažādi mērķi, kas pārsniedz tikai naudas apsvērumus. Daži var dot priekšroku meža saglabāšanai, atpūtas iespējām vai kultūras mantojuma saglabāšanai, nevis finansiālās vērtības palielināšanai. Šādos gadījumos meža novērtējums naudā var nebūt šo cilvēku prioritāte.

 

6. Tirgus apstākļi: meža vērtība laika gaitā var svārstīties mainīgo tirgus apstākļu, politikas izmaiņu vai ekonomisko faktoru dēļ. Lai sekotu līdzi šīm izmaiņām, ir nepieciešams regulārs monitorings un meža novērtējums.

 

 

Lai gan meža īpašniekiem ir izdevīgi zināt sava meža vērtību, iepriekš minētie iemesli izskaidro, kāpēc kādam var nebūt zināšanas par sava meža cenu. Lai atraisītu mežu potenciālo vērtību, ir jānovērš meža īpašnieku zināšanu trūkums. Veicinot izpratni un nodrošinot pieejamus resursus meža vērtības noskaidrošanai, meža īpašnieki var iegūt dziļāku izpratni par viņu meža patieso vērtību. Pateicoties šīm zināšanām, viņi var aktīvi piedalīties ilgtspējīgā meža apsaimniekošanas praksē.

 

 

Meža īpašniek, Tev ir lieliska iespēja apiet šīs potenciālās problēmas, kas liedz iegūt tirgus situācijai atbilstošu vērtējumu par savu meža zemi – jau tūlīt!

 

Ar MMV.LV (vairāk par www.mmv.lv lasi šeit.) starpniecību Tu vari piedalīties cenu aptaujā, lai saņemtu augstāko vērtējumu par savu meža īpašumu. Vairāk nekā 200 mežu un cirsmu pircēji, kas ir reģistrēti MMV.LV, ir gatavi solīt augstāko cenu par Tavu mežu vai cirsmu jau tagad. Solīšana notiek citiem pircējiem neredzot, tā veidojot godīgu, tirgum atbilstošu vērtējumu. Tev tikai jāpievieno īpašuma sludinājums, kas ir BEZMAKSAS pakalpojums, un Tavs īpašums jau piedalīsies cenu aptaujā!

 

Tev nav jābūt priekšzināšanām, nav jātērē laiks, jāatbild uz zvaniem vai jābūt procesu epicentrā, tagad Tev ir izcila iespēja, atpūšoties, ļaut darbam notikt pašam. Saņem godīgu, iespējami augstāko vērtējumu par mežu no 200+ pircējiem, ērti uzzinot sava īpašuma reālo potenciālu. Tu vari arī sekot līdzi tirgus situācijai, ik laikus ievietojot īpašumu vērtēšanai.

 

 

Tagad Tu zini, cik bagāts ir Tavs īpašums un vari izmantot šīs zināšanas sava meža labklājībā!