Kas mežus ietekmē negatīvi?

Pareiza meža apsaimniekošana ir veids, kā spēcināt mežu, iegūstot vērtīgu koksni un tādejādi paceļot meža īpašuma vērtību. Tomēr ir faktori, kas būtiski var ietekmēt meža vērtību, veselību un pat tā mūžu. Viens no tādiem ir meža ugunsgrēks, ar kuru saskaroties, var nākties zaudēt pat ievērojamas meža īpašumu platības. Kas vēl var būtiski ietekmēt Latvijas mežus?

 

Uz mežiem galvenokārt ietekmi atstāj 3 faktori. Abiotiskie, biotiskie un antropogēnie. Abiotiskais faktors ir uguns, ūdens, vējš. Biotiskie ir slimības, dzīvnieku bojājumi, kaitēkļi. Bet antropogēnais faktors ir cilvēku radīti bojājumi.

 

Vējš.
Latvija ir visnotaļ vējaina valsts, un vējš ir liels drauds Latvijas meža īpašumiem. Sevišķi veciem mežiem vējš var būt ļoti liels drauds, nereti atnesot milzīgus postījumus. Jo vecāks un vājāks koks, jo vieglāk lūzt. Vecos mežos koki ir vāji, kas ar vēja spēku viegli pārlūzt vai tiek izrauti ar visām saknēm. Savukārt, runājot par jaunaudzēm, pārretinātā jaunaudzē vējam ir viegli ieskrieties. Tam kļūstot spēcīgākam, postījumi pret jaunajiem kokiem kļūst lielāki.

 

Nokrišņi.
Meliorācijas sistēmas ierīkošana mežā ir obligāta prasība, lai mežs nepārpurvotos. Tomēr Latvijā, privātajos mežos, meliorācijas sistēmu ierīkošana nav populāra izvēle. Tam kļūstot par vienu no būtiskākajiem riska faktoriem. Latvija ir mitra zeme un bieži vien pamestie meži, kas statistiski Latvijā nav maz, ar laiku, mitruma dēļ, pārpurvojas. Ja nav meliorācijas grāvji, neveidojas normāla ūdens caurtece. Ņemot vērā, ka Latvijā ir mēneši, kad Latviju piemeklē augsts nokrišņu daudzums, daudzi meži lietavu dēļ applūst. Diemžēl mitros mežos koksne zaudē kā veselību, tā vērtību.

 

Ugunsgrēki.
Meža ugunsgrēks ir pielīdzināms kailcirtei, uguns spēj iznīcināt milzu platības, praktiski ”nolīdzinot mežu līdz ar zemi”. šāda meža atjaunošana ir ilgs, smags process, un tikpat ilgstošs kā meža ieaudzēšana pēc kailcirtes. Galvenokārt meža ugunsgrēki Latvijā rodas cilvēku neuzmanības dēļ. Ir atsevišķi gadījumi, kad tā ir ļaunprātīga dedzināšana, bet visbiežāk –tomēr sekas tam, cik neuzmanīgi cilvēki ir rīkojušies ar uguni. Vai arī uguns ir izcēlies atstāto atkritumu dēļ.

 

Kaitēkļi.
Katru gadu Latvijas mežiem uzbrūk dažādi kaitēkļi. Visbīstamākais no visiem, kas spēj izdarīt tik lielu postu, kā visi citi kaitēkļi kopā, ir astoņzobu egļu mizgrauzis. Par egļu mizgrauzi vairāk vari lasīt rakstā. Bīstamas ir arī zāģlapsenes. Tās vairojas priežu jaunaudzēs, nograuž vecās koku skujas, radot audžu pieaugumu zudumu.

 

Slimības.
Latvijā aktuāla slimība ir ozolu akūtā kalšana. Ozols no pirmajiem simptomiem līdz bojāejai nodzīvo no 3-5 gadiem. Ozolam slimības gaitā no stumbra, pa vertikālām šķirbām, izdalās lipīgs šķidrums. Neganta slimība ir arī sakņu trupe, jeb agresīva sēne, kas piemetas skujkokiem, tos iznīcinot.

 

 

MMV.LV – cenu un cirsmu cenu salīdzināšanas platforma, kas piedāvā BEZMAKSAS sludinājuma izvietošanu mežu un cirsmu īpašniekiem –  sava īpašuma vērtības noteikšanai un ērtai īpašuma pārdošanai. MMV.LV informē – ja nevēlies pārdot mežu, NEPĀRDOD, bet uzzini tā vērtību!