Meža tehnikas – kas tiek izmantots Latvijas mežos?

Mežsaimniecības tehnikai ir būtiska nozīme efektīvā un ilgtspējīgā mežu apsaimniekošanā visā pasaulē. Pateicoties tehnoloģiju attīstībai, šīs specializētās mašīnas ir kļuvušas par būtiskām vērtībām dažādu uzdevumu veikšanai, sākot no koku novākšanas un transportēšanas līdz zemes sagatavošanai un meža atjaunošanai. Šoreiz izpētīsim daudzveidīgo mežsaimniecības tehnikas klāstu un to nozīmīgo ieguldījumu mūsdienu mežsaimniecības praksē.

 

Latvijā tiek izmantota virkne vismodernākās meža tehnikas, kas palīdz optimizēt meža apsaimniekošanas procesus. Mežsaimniecības tehnikai ir būtiska nozīme dažādās mežsaimniecības darbībās, piemēram, koku ciršanā, kokmateriālu ieguvē, meža atjaunošanā un meža ceļu būvniecībā.

 

Piedāvājam apskatīt dažus no mežizstrādes tehnikas veidiem:

Harvesteri: Harvesteri ir mežizstrādes tehnika, ko izmanto koku ciršanai un apstrādei. Harvesteri ir visurgājēji, kas ir aprīkoti ar riteņiem un ķēžu riteņiem. Tie ir piemēroti gan stāviem reljefiem, gan ērti izmantojami īpaši neērtās cirsmās. Mazie harvesteri tiek plaši izmantoti meža retināšanos darbos. Ar harvesteriem efektīvi var nocirst, atzarot un sagriezt kokus vēlamajā garumā.

Harvesteri Latvijā bieži ir aprīkoti ar progresīvām tehnoloģijām, piemēram, datorizētām mērīšanas sistēmām un optimizācijas programmatūru, lai palielinātu produktivitāti. Hārvesters spēj ne tikai sagarumot koksni pēc vajadzības, bet arī to marķēt pēc sugas, uzskaitīt un nodot informāciju mežizstrādes vadītājam.

 

Forvarderi: Forvarderu uzdevums ir apaļkoku iekraušana un izvešana. Kad hārvesters ir paveicis savu darbu, pie darba ķeras forvarders. Forvarderus dēvē arī par pievedējtraktoriem, kuru misija ir koksnes tranportēšana. Aprīkoti ar speciālu platformu un manipulātoru, ar forvarderu var iekraut, transportēt un izkraut kokmateriālus tā, lai tie būtu ērti izmantojami kokvedējiem. Forvarders var iekraut līdz pat 20 tonnām kokmateriālu. Tie ir aprīkoti ar riteņu kāpurķēdēm, kas izcili palīdz pārvarēt bezceļus. Pēc koksnes tranportēšanas, forvarderi ir paredzēti arī zaru savākšanai priekš šķeldas.

 

Skideri: Skideri ir meža tehnika, kas tiek izmantota baļķu pievešanai. Skideri ir aprīkoti ar satvērējiem un vinčām, lai droši satvertu un vilktu baļķus. Skideri Latvijā tiek aprīkoti ar speciālām riepām, lai samazinātu ietekmi uz augsni, aizsargājot augsnes struktūru.

 

Kokvedējs: Kokvedēji ir meža tehnika, kas paredzēta lielgabarītu kokmateriālu kravas pārvadāšanai. Kokvedēji pēc uzbūves ir paredzēti pārvadāt apaļkokus un šķeldu. Ar kokvedēju var transportēt koksni no krautuves līdz patēriņa vietai. Kokvedēji ir aprīkoti ar GPS navigācijas sistēmu un svēršanas ierīcēm, kas ļauj nosvērt iekrauto kravu.

 

Koksnes šķeldotāji: Koksnes škeldotājiem ir uzdevums sasmalcināt zarus. Sasmalcinātie zari nonāk šķeldotāja grozā. Jo lielāki un ietilpīgāki grozi ir koksnes šķeldotājiem, jo vairāk šķeldas vienā piegājienā var saražot, ko izmantot papīra ražošanai vai bioenerģijai.

 

Ekskavatori un buldozeri: Ekskavatori ir daudzpusīgas mašīnas, ko izmanto dažādām mežsaimniecības darbībām, tostarp ceļu būvei un meliorācijas sistēmu izveidošanai, kā arī celmu noņemšanai. Šīm mežizstrādes tehnikām ir spēcīgas rakšanas spējas un tie efektīvi veic smagus darbus ļoti sarežģītā reljefā. Ekskavatori, kas aprīkoti ar satvērējiem vai mulčeriem, tiek izmantoti arī selektīvai ciršanai vai veģetācijas apsaimniekošanai. Šīs mašīnas spēj noņemt celmus, greiderēt reljefu un izbūvēt piekļuves ceļus, nodrošinot efektīvu meža apsaimniekošanas praksi un atvieglojot jaunu koku stādījumu ierīkošanu.

 

Mulčeri: Mulčeri tiek izmantoti grāvju, ceļmalu, apaugumu apsaimniekošanai un nevēlamas veģetācijas attīrīšanai. Tie ir aprīkoti ar rotējošiem asmeņiem, kas sasmalcina un mulčē veģetāciju, atvieglojot piekļuvi mežam un uzlabojot meža veselību.

 

Mežkopības aprīkojums:
Mežkopības tehnika ir liels atbalsts mežu atjaunošanas pasākumos, tostarp koku stādīšanas un veģetācijas apsaimniekošanā. Stādīšanas mašīnas, piemēram, koku stādītāji vai stādu pārstādītāji, automatizē koku stādīšanas procesu, palielinot efektivitāti un samazinot darbaspēka prasības. Krūmgrieži un herbicīdu smidzinātāji palīdz kontrolēt veģetāciju, veicinot jaunu koku augšanu, samazinot nezāļu un invazīvo sugu konkurenci.

 

Raksts, ”Termini, kas jāzina katram meža īpašniekam”

 

Lai mazinātu ietekmi uz vidi ar meža tehniku, mežizstrādes tehnikas tiek rūpīgi optimizētas un konstruētas tā, lai darbotos ar zemu spiedienu uz zemi, samazinot augsnes bojājumus. Samazināt meža tehnikas ietekmi uz augsni palīdz arī darba un vides plānošanas darbi.

 

Papildus meža tehnikas optimizācijai un atbilstošas tehnikas piemeklēšanai meža apstākļiem un reljefam, tiek rūpīgi plānoti arī cirsmu izstrādes darbi, pielietojamā tehnoloģija un pārdomāts cirsmas izstrādes laiks/sezona. Tiek arī izplānotas vietas, kur racionāli labāk izvietot kokmateriālu pievešanas ceļus.

 

Lasi arī ”Digitālie rīki mežsaimniecībā – jaunās ēras sākums”

 

Latvija pēdējos gados ir arī pieņēmusi progresīvas tehnoloģijas meža monitoringā. LiDAR sistēmas, droni un satelītattēli tiek izmantoti, lai novērtētu meža veselību, noteiktu apgabalus, kuriem nepieciešama atjaunošana un izsekotu veģetācijas izmaiņām laika gaitā. Šie rīki sniedz vērtīgus datus lēmuma pieņemšanai meža apsaimniekošanas praksē un pozitīvi ietekmē kopējo Latvijas mežu ilgtspējību. Izmantojot inovatīvas meža tehnikas un monitoringa metodes, mēs varam bagātināt meža bioloģisko daudzveidību un nodrošināt meža resursu ilgtermiņā.

 

Nobeigums: Mežsaimniecības tehnika ir mainījusi veidu, kā meži tiek apsaimniekoti un izmantoti. Nodrošinot efektīvu koku novākšanu, baļķu transportēšanu, zemes sagatavošanu un mežu atjaunošanu, šīs mašīnas veicina atbildīgu meža apsaimniekošanas praksi visā pasaulē. Ja mežsaimniecības tehnika tiek izmantota ar pienācīgu rūpību un ietekmi uz vidi, tā kļūst par vērtīgu līdzekli, nodrošinot mežu veselību un produktivitāti ilgtermiņā. Vienlaikus atbalstot globālo pieprasījumu pēc koksnes izstrādājumiem un vides saglabāšanas pasākumiem.

 

 

Meža īpašniek, uzzini tirgus situācijai atbilstošu vērtējumu par savu meža zemi  jau tūlīt!

 

Ar MMV.LV (vairāk par www.mmv.lv lasi šeit.) starpniecību Tu vari piedalīties cenu aptaujā, lai saņemtu augstāko vērtējumu par savu meža īpašumu.

 

Vairāk nekā 200 mežu un cirsmu pircēji, kas ir reģistrēti MMV.LV, ir gatavi solīt augstāko cenu par Tavu mežu vai cirsmu jau tagad. Solīšana notiek citiem pircējiem neredzot, tā veidojot godīgu, tirgum atbilstošu vērtējumu. Tev tikai jāpievieno īpašuma sludinājums, kas ir BEZMAKSAS pakalpojums, un Tavs īpašums jau piedalīsies cenu aptaujā!

 

Saņem godīgu, iespējami augstāko vērtējumu par mežu no 200+ pircējiem, ērti uzzinot sava īpašuma reālo potenciālu. Tu vari arī sekot līdzi tirgus situācijai, ik laikus ievietojot īpašumu vērtēšanai.

 

Tagad Tu zini, cik bagāts ir Tavs īpašums un vari izmantot šīs zināšanas sava meža labklājībā!