Digitālie rīki mežsaimniecībā – jaunās ēras sākums!

Mežsaimniecība var šķist sarežģīts bizness, kas var būt digitāli grūti atrisināms. Mūsdienu digitālie rīki var būt ļoti grūti saprotami, tomēr tie kļūst arvien populārāki. Saskaņā ar Accenture aptauju, kurā piedalījās mežsaimniecības vadītāji, lielākā daļa plāno paātrināt savas digitālās stratēģijas. Uzņēmumos arvien vairāk investīciju tiek vērstas uz tehnoloģijām, kas var palīdzēt paātrināt darbu, maksimāli palielināt datu vērtību, un palielināt uzņēmuma potenciālu.

 

Salīdzot mūsdienas ar iepriekšējo gadsimtu, izmantojot modernās tehnoloģijas, produktivitāte uzņēmumos strauji kāpj.  Šāds tehnoloģiju pavērsiens nozīmē “nākamo mežsaimniecības produktivitātes vilni” un mežsaimniecībā ir iespējams gūt daudz lielākus ienākumus un papildu labumu.

 

Pateicoties straujajām pārmaiņām pasaulē, kad tehnoloģijas ieņem nozīmīgu pozīciju, pārmaiņas notiek arī cilvēku domāšanā un darbībās. Cilvēku un tehnoloģiju sadarbība uzlaboto veiktspēju, efektivitāti, produktivitāti un mežsaimniecības plānošanas iespējas.

 

Kaut arī mežsaimniecība prasa sakārtotību, tehnoloģijas tai nav svešas. Digitālās sistēmas jau sen ir integrētas katrā darbības fāzē neatkarīgi no tā, vai tā ir telekomunikācija, datu nosūtīšana, vai pat iekārtās esošie borta datori. Tomēr kā lielākā problēma no tehnoloģiju laikmeta sākuma bija tā, ka šīs tehnoloģijas bija izolētas viena no otras. Tās netika sinhronizētas, un sekojošā sistēmiskā neefektivitāte bija kā smiltis zobratos. Respektīvi, ir pieejamas visas detaļas, taču tām ir liegts harmoniski sadarboties. Tomēr šodien katra tehnoloģija tiek savienota viena ar otru, kas ir kā smērviela dzinējā. Tagad viss ir savienots un strādā tā, lai ātri atmaksātos produktivitātē.

 

Lasi arī ”Kas jāzina katram meža īpašniekam?”

 

Kā pieprasīts un lielu popularitāti ieguvis rīks, ir mobilās aplikācijas, kas izstrādātas speciāli meža apsaimniekošanas uzdevumiem. Šīs lietojumprogrammas nodrošina datu vākšanu, ļaujot meža apsaimniekotājiem reģistrēt meža inventarizācijas datus, uzraudzīt koku veselību un dokumentēt mežizstrādes darbības viedtālruņos vai planšetdatoros. Savāktos datus var sinhronizēt ar centrālajām datu bāzēm, atvieglojot informācijas apmaiņu reāllaikā un uzlabojot darbplūsmas efektivitāti.

 

Tādēļ mūsdienās savstarpējas informācijas ”traumas” ir daudz retākas. Kad viena puse veic izmaiņas, nav nepieciešamības sazināties ar otru pusi, lai tā reģistrētu informāciju. Tagad informācijas apmaiņa un izmaiņas notiek harmoniski, informējot visas iesaistītās puses. Tāpat digitālie rīki ir liels palīgs mežizstrādes darbos, kad ir nepieciešamība pēc plāniem, tāmēm vai datiem, ko viegli var atrast viedtālrunī. Tas, cik efektīvi mūsdienās ir dalīties ar datiem un cik sinhronizēti strādā katra tehnoloģija, atver pavisam citus darbības ceļus, ekonomējot laiku, novirzot to jau reāliem, ienesošiem uzdevumiem.

 

Pirms tehnoloģiju ēras, bija grūtāk veikt datu uzskaiti un efektīvi plānot ilgtermiņa darbus. Meža īpašumus jau ir salīdzinoši sarežģīti noteikt. Un, ja nav precīzas uzskaites vai precīza novērtējuma, ir grūti efektīvi plānot, īpaši ilgtermiņā. Gadiem ilgi mežsaimniecībā profesionāļiem ir bijušas grūtības ar precīzu informāciju, nereti iztiekot ar vispārinātiem datiem, veidojot taktiskus lēmumus. Bet, izmantojot modernās tehnoloģijas, nav laika minējumiem, šodien ir iespējams vienkārši zināt.

 

Tādas digitālās iespējas kā LiDAR un satelītattēli, un arī gaisa droni, ļauj viegli piekļūt vietām un jaunākajiem momentuzņēmumiem par aktīva faktisko stāvokli un to, kā tas laika gaitā mainās. Tā novēršot minējumus no reālas plānošanas un darbībām. Piemēram, ģeogrāfiskās informācijas sistēmas (GIS) tiek izmantotas, lai uzglabātu, analizētu un vizualizētu telpiskos datus, kas ļauj labāk pieņemt lēmumus meža apsaimniekošanā un plānošanā. Augstas izšķirtspējas attēli palīdz uzraudzīt meža veselību, atklāt traucējumus, piemēram, kaitēkļu uzliesmojumus vai meža ugunsgrēkus, un novērtēt mežizstrādes darbību ietekmi.

 

Noskaidro ”Kādas solās būt kokmateriālu cenas 2023.gadā?”

 

Protams, satelīta dati, tāpat kā visi citi dati, bez konteksta, ir bezjēdzīgi. Bet šo kontekstu nodrošina analītika, kas var pārvērst neapstrādātos skaitļus un attēlus trīsdimensiju meža un reljefa kartē, ar reāliem un detalizētiem, un precīziem aprēķiniem. Viedās sistēmas var virzīt šo analīzi soli tālāk, izmantojot katra koka unikālās un dinamiskās īpašības. Ar mākslīgo intelektu darbināmas sistēmas tiek izmantotas arī automatizētai koku sugu identificēšanai, kas ļauj ātrāk un precīzāk veikt, piemēram, koku inventarizāciju. Momentuzņēmumi un dati apvienojumā ar mākslīgā intelekta metodēm var atklāt arī kaitēkļu invāzijas un slimību pazīmes, veicinot agrīnu iejaukšanos meža ārstēšanai. Mūsdienu tehnoloģijas, programmas un dati, tie visi kopā palīdz laikus plānot un veikt proaktīvus pasākumus, lai saglabātu meža veselību un noturību nākamajām paaudzēm.

 

Milzīga uzvara ir arī digitālās piegādes ķēdes. Nenoteiktība ar kādu savulaik saskārās daudzi, tagad ir nepieņemama. Piegādatājiem ir svarīgi zināt, kur viss atrodas, lai uzlabotu piegādes produktivitāti, laikus varētu identificēt vides vājās vietas un būt veikliem, reaģējot uz neparedzētiem sarežģījumiem. Piegādes ķēde ir vieta, kur nauda tiek tērēta un nauda tiek pelnīta. Labi optimizēta mežsaimniecības piegādes ķēde ir uzņēmuma konkurences priekšrocība. Nelielam piegādes ķēdes efektivitātes uzlabojumam var būt liela ietekme uz rezultātu. Kas ir sasniedzams ar mūsdienu tehnoloģijām. Datu izlūkošana un analīze var laikus paziņot, piemēram, ka noteiktos gada laikos prioritāti jāpiešķir kādai kontrētai vietai vai tiek plānota ražas novākšana nepareizā apgabalā. Mūsdienu tehnoloģijas un dati var atklāt pašreizējo situāciju starp ražas produktiem un pieprasījumu. Arī atklājot, ka noteiktās nedēļās transportēšanas jauda ir būtiskāka, vai vienkārši laikus informēt, ka pašreizējais plāns var nesniegt biznesa izvirzītos mērķus.

 

Arī mūsdienu meža tehnikai ir būtiska nozīme izvirzīto mērķu sasniegšanai. Modernākie harvesteri, forvarderi ir efektīvi kokmateriālu ieguvē, apstrādē un transportēšanā. Harvesteri, forvarderi un skidderi, kas aprīkoti ar progresīvām tehnoloģijām, piemēram, GPS sistēmām un borta datoriem, uzlabo darba precizitāti. Mūsdienu meža tehnika palīdz optimizēt kokmateriālu ieguvi, samazināt ietekmi uz vidi un uzlabot darbinieku drošību, automatizējot uzdevumus un palielinot kopējo produktivitāti.

 

”Kāds mežu nozarē solās būt 2023.gads?” uzzini rakstā.

 

AI un analītika ir būtisks mūsdienīgu uzņēmumu stratēģijā. AI un analītikas spēks slēpjas spējā atklāt slēptās kopsakarības šķietami nesaistītā informācijā. Tik bagātā un sarežģītā nozarē kā mežsaimniecība, ar tehnoloģijām ir iespējams saprātīgi prognozēt rezultātus un būt gataviem visiem scenārijiem. Izmantojot digitālos rīkus, vēsturiskās tendences un reāllaika datus var padziļināti analizēt, lai izveidotu jaunus plānus, kas precīzāk noteiks produktivitāti un veiktspēju. AI algoritmi un lēmumu atbalsta sistēmas palīdz meža apsaimniekotājiem noteikt piemērotākās stādīšanas vietas, izstrādāt pielāgotas shēmas, mežkopības apstrādes metodes. Šie mūsdienu palīgi ņem vērā dažādus faktorus, piemēram, augsnes apstākļus, klimata datus un ekonomisko situāciju un mērķus, nodrošinot precīzāku un efektīvāku meža apsaimniekošanas praksi.

 

Izmantojot analīzi, mežsaimniecībā raksturīgos nepastāvīgos un neparedzamos aspektus var aizstāt jau ar konkrētu, zinātnisku iespējamo scenāriju, kas ļauj drošāk pieņemt lēmumus sarežģītos apstākļos.

 

Nav šaubu, ka digitālais laikmets tikai progresēs, jo visapkārt  saskaramies ar tehnologijām, kas būtiski uzlabo jebkura cilveka un nozares veiktspēju. Mēs redzam, ka lēmumi tiek pieņemti daudz ātrāk, pamatotāk, plānošana notiek daudz efektīvāk, stratēģiskāk un tiek izstrādāta saprātīgāk. Mēs redzam piegādes ķēžu racionalizāciju un transporta izmaksu samazināšanos. Mēs redzam kļūdas, kuras kādreiz šķita neizbēgamas, no kurām tagad var izvairīties. Tie visi nav teorētiski rezultāti. Tā ir tehnoloģiju realitāte uz ko virzamies. Tie mežsaimniecības vadītāji, kuri ir ieguldījuši līdzekļus jaunās digitālajās tehnoloģijās, uzreiz sajuta uzņēmuma finansiālos ieguvumus.

 

Šīs digitālās tehnoloģijas ir priekšrocība un ceļazīme ceļā uz datu pārvēršanu informācijā, informāciju efektīvā plānā un plānu reālos finansiālos ieguvumos. Tas ir nepārspējami, cik īsā brīdī tehnoloģijas ir attīstījušās, iesakņojoties katrā nozarē, viešot jauninājumus, kas atvieglo un manāmi virza uzņēmumu uz daudz produktīvāku ceļu. Tie uzņēmumi, kas jau kādu laiku ir digitālo tehnoloģiju ieviešanā, joprojām pilnveido savus procesus, lai panāktu pastāvīgus uzlabojumus un lielākas priekšrocības. Savukārt tie, kuri vēl tikai iesaistās, jau pašā startā izmanto pilnībā optimizētas tehnoloģijas.

 

Pēc raksta esi uzzinājis ne tikai to, cik nozīmīga ir digitālo tehnoloģiju ieviešana, kas lielā mērā ietekmē uzņēmuma kopējo situāciju. Bet arī bez maksas vari uzzināt to, cik vērts ir Tavs mežs vai cirsma 2023.gadā. Anonīmi, bez maksas, ātri un godīgi saņem vērtējumu par savu mežu no 200+ mežu un cirsmu pircējiem. Tava augstākā cena jau Tevi gaida MMV.LV

 

”Kas ir MMV.LV?”