Agresīvais kaitēklis – egļu mizgrauzis

Latvijā lielākais bieds egļu audzēm ir egļu astoņzobu mizgrauzis. Šiem egļu kaitniekiem ir pa spēkam nodarīt lielu postu pat liela apjoma egļu audzēm. Turklāt mizgrauzis var nodarīt tik daudz posta, kā visi citi kaitēkļi kopā. Kā samazināt šī agresīvā kaitēkļa vairošanās risku un pasargāt augošās egļu audzes?

 

Kas ir mizagrauzis?

Egļu astoņzobu mizgrauzis ir smecernieku apakšgrupas vabole ar garu, cilindrisku, tumšu ķermeni, parasti 4.0-5.5mm garas vaboles. Mizgrauzim zobi ir ķermeņa aizmugurējā daļā, kur katrā pusē ir pa iedobei ar četriem zobiem katrā. Tā radies šis nosaukums – astoņzobu mizgrauzis. Mizgraužu vārds ir cēlies tamdēļ, ka tie vairojas mizas iekšpusē. Tas graužot veido skaidu, spējot tā sagrauzt koksni, ka koks paliek kā milti.

 

Kā laikus pasargāt sevi no egļu mizgraužu klātbūtnes?

Lielākajai daļai mežu īpašnieku mežs ir banka, kas liek regulāri apsekot un uzturēt meža īpašumu, lai nezaudētu tā vērtību. Kā arī monitorēt un apsekot meža īpašumu, lai laikus novērstu kaitēkļu iedzīvošanos mežā. Lai laikus atpazītu mizgrauzi, meža īpašniekam ir jāspēj noteikt invadētos kokus, kā arī, kā rīkoties, lai mazinātu egļu mižgrauža tālāko izplatību. Ja meža īpašnieks nespēj šādas zināšanas apgūt vai nav ieinteresēts, lielisks palīgs ir mežkopis vai mežsaimniecības speciālists.

 

Kā atpazīt, ka mežu ir ielencis mizgrauzis?

Visvieglāk noteikt to būtu meža īpašniekam, kas regulāri apseko savu īpašumu, kā arī mežkopim vai mežsaimniecības speciālistam. Pazīmes, ja mežu ir ielencis mizgrauzis – ja koka mizā ir novērojami nelieli caurumi un ir koksnes putekļi, tādi kā milti. Arī rūsganas skujas liecina par egļu mizgrauža rosību mežā.

 

Kā mizgrauzis ietekmē meža vērtību?

Šī bīstamā kaitēkļa rosība mežā būtiski ietekmē meža vērtību, koksne, kurā iemeties šis kaitēklis tiek būtiski novājināts, un no zaļa zāģbaļķa, tas kļūst par bojātu, nevērtīgu koku. Naudas izteiksmē samazinoties pat par 3 reizēm. Latvijā ik gadu mizgraužu dēļ izzāģē lielu apjomu koku, lai cīnītos ar šo neganto kaitēkli. Mizgrauzis ir liels bieds ne tikai Latvijai, bet visai Eiropai.

 

Kā cīnīties ar mizgrauzi, ja tas ir iedzīvojies egļu vai priežu audzēs?

Pilnībā no šī kaitēkļa izvairīties nav iespējams. Kaut arī mizgrauzis nesadzīvo nedz ar laikapstākļiem, nedz putniem, tiem nav pa spēkam mizgrauzi iznīdēt. Mežu īpašnieki izmanto feromonu slazdus cīņai ar kaitēkli. Feromonu slazdos ir mākslīga smarža ar kuru palīdzību pārvilina astoņzobu mižgraužus.

 

Ko darīt ar bojāto koksni?

Ja mežā ir iemeties mizgrauzis, no 1. maija līdz septembra beigām nedrīkst veikt saimniecisko darbību egļu audzēs, kas ir vecākas par 50 gadiem. Visiem vējā gāztajiem kokiem ir jābūt izvestiem no meža. Arī visiem nocirtajiem kokiem. Kā arī aizliegts veikt kopšanas cirtes un sanitārās izlases cirtes egļu audzēs, kas vecākas par 50 gadiem.

 

MMV.LV – cenu un cirsmu cenu salīdzināšanas platforma, kas piedāvā BEZMAKSAS sludinājuma izvietošanu mežu un cirsmu īpašniekiem –  sava īpašuma vērtības noteikšanai un ērtai īpašuma pārdošanai. MMV.LV informē – ja nevēlies pārdot mežu, NEPĀRDOD, bet uzzini tā vērtību!