Pārdot mežu vai apsaimniekot?

Pēdējo gadu laikā arvien vairāk meža īpašnieku sāk apzināties, ka pareizi kopts un apsaimniekots mežs ir milzu vērtība. Tāpēc padomi, kā atbildīgi rūpēties par meža īpašumu patlaban ir ļoti pieprasīti. Kaut arī meža vērtība daudziem mežu saimniekiem ir kļuvusi par nozīmīgu tēmu, pie kuras pievērsties. Daļa mežu un cirsmu saimnieku nav gatavi, finansiāli vai mentāli, šādam atbildīgam uzdevumam. Savukārt, ko nākotne garantē tiem, kas ir gatavi sava īpašuma attīstības celšanai?

 

Ja salīdzinām agrāk ar tagad. Tad mežu saimnieki nav bijuši tik aktīvi mežu apsaimniekošanā, kā tas ir šobrīd. Agrāk mežu īpašniekiem galvenā vēlme bija gūt peļņu pēc iespējas ātrāk. Savukārt mūsdienās, arī tādēļ, ka par to tiek aktīvi runāts, liela vērtība tiek piešķirta mežu apsaimniekošanai (kādēļ meža apsaimniekošana ir svarīga tavam mežam, lasi šeit).

 

Šobrīd arvien vairāk mežu īpašnieku interesē tas, kā gudrāk apsaimniekot mežu tā vērtības celšanai. Meža pārdošana ieņem sekundāru nozīmi. Mežu apsaimniekošanai kļūstot populārākai, mežu īpašnieki daudz aktīvāk plāno, kā ieguldīt zināšanas un līdzekļus sava īpašuma attīstībā. Nereti sanāk, ka sākumā šīs investīcijas ir lielākas par finansiālu ieguvumu. Kaut arī pirmos augļus no šāda lēmuma varēs just jau pēc pāris gadiem, arī kopšanas laikā meža īpašnieks var gūt finansiālu labumu. Par gudru apsaimniekošanu iestājas arī vecāka gada gājuma cilvēki, kas mežu neuztver vien par privilēģiju, savu pensijas fondu, bet biezi vien arī par mantojumu kā mantojumu, ko nodot nākamajām paaudzēm. Mežs vienmēr būs pienākums, bet arī atbalsts, īpaši brīžos, kad nepieciešams finansiāls atbalsts. Vai tā būtu izglītība vai ieguldījums ģimenes mājā, mežs ir lielisks atspēriena solis.

 

Gudra meža apsaimniekošana ir lielisks atbalsts savai nākotnei. Stabils pamats nākamajām paaudzēm. Bet, ja mežu vēlas pārdot?  Tas nozīmē, ka šie mežu īpašnieki nedomā tālejoši, vai ir mazāk atbildīgi par savu vai līdzcilvēku nākotni?

 

Izvērtējot, kā sasniegt ātrāku rezultātu, kur runa ir par reālu naudu. Ar meža vai cirsmas pārdošanu rezultāts tiks sasniegts ātrāk. Ja meža īpašnieks ir nonācis punktā, kad mežs ir kļuvis par slogu vai dzīve ir uzbūrusi pilnīgi citu ainu, meža pārdošana nav peļama doma. Protams, rūpīgs un konkrētajam mežam veidots apsaimniekošanas plāns, 2022.gadā mežu īpašniekiem ir daudz saistošāk. Tomēr mežu pārdot drīkst! Vismierīgāk saimnieks jutīsies, ja mežs tiks pārdots uzticamam partnerim, pārdomāti, par labāko cenu un īpašnieka tempā. Turklāt vēl labāk, ka peļņu varēs investēt tikpat svarīgās, bet citās cilvēkam svarīgās lietās – jaunas dzīves uzsākšanai, izglītības iegūšanai vai īpaša notikuma realizēšanai. Arī pārdodot mežu, īpaši svarīgi izcelt, ka vērtīgs mežs ir tas, kas bijis rūpīgi apsaimniekots. Nav noslēpums, ka meža vērtībai ir cieša saistība ar to, kā ir mežs ticis apsaimniekots. Jo rūpīgāka tā bijusi, jo augstvērtīgāks īpašums. Turpretī, ja mežs nav ticis kopts, īpašuma vērtība ar laiku krītas. Šī arī kalpo kā viena no galvenajām lietām, kādēļ pat vērtīgāko mežu ar laiku var pārdot. Ne visiem ir pa spēkam īstenot savu vīziju visa mūža garumā. Mežs, lai cik vērtīgs nebūtu, var kļūt par slogu pat viscentīgākajam meža īpašniekam.

 

Ja mežu īpašniekam trūkst laika, finanses, veselības vai atbalsts. Tad vesela un spēcīga meža audzēšana sagādā virkni problēmu, bet meža vērtība šādi tikai krītas.  Kad mežs vai cirsma tiek pārdota, ieguldīties īpašuma attītībā nav vairs vajadzības (kam pārdot mežu, lasi šeit).

 

Bieži vien pārdodot mežu vai cirsmu, tā ir vienreizēja nauda, ko saņemot, daļa mežu īpašnieku, cik ātri saņem, tik ātri iztērē. Ja finanses tiek ieguldītas izpriecās vai lietās, kas ātri zaudē vērtību, lielā peļņa ātri izplēn gaisā. Turpretī tie, kas nopelnīto investē izglītībā, veselībā vai biznesā – var nopelnīt atkal un atkal. Pārdot mežu, nezinot, kur tiks ieguldīts, vairumā gadījumu var sagādāt raizes. Vislabāk mežu pārdot, kad ir skaidri zināms, ko ar šīm finansēm meža īpašnieks plāno darīt nākotnē.  Ja meža pārdošana ir vien mirkļa vājums un, ja līdzekļi ļauj, labāk ir iestāties par īpašuma paturēšanu, iestājoties par gudru apsaimniekošanu.

 

Ja vien ir iespējams uzturēt mežu, noteikti ir vērts to paturēt. Daļai cilvēku ir aizspriedumi, ka apsaimniekošana ir vien tēriņi, no kā nevar gūt peļņu. Nopelnīt var! Īpaši veicot kopšanas darbus – var nopelnīt no kritušo koku izvešanas, kā arī koku ciršanas, koksnes pārdošanas. Taisnība, ka meža apsaimniekošana meža vērtības celšanai nav viegls un lēts darbs. Tomēr regulāra apsaimniekošana ar gadiem samazinās, samazinot arī izdevumus, darba apjomu un intensitāti.Tomēr liekot plaukt īpašuma vērtībai. Skaists un vesels mežs ir bagātība!

 

Skaists mežs nevar izaugt nenocērtot koku, rūpīgi veicot meža kopšanu, tīrīšanu vai bojāto koku nociršanu, meža tiks labvēlīgi ietekmēts. Vērtīgs mežs ir vērtīgs darījums – gan ilgstoši, veicot meža apsaimniekošanu, gan pieņemot lēmumu mežu pārdot. Pareizi kopts un apsaimniekots mežs – tā ir milzu vērtība (kas mežus ietekmē negatīvi, uzzini šeit).

 

 

Varbūt pēc izlasītā Tev ir vēlme noskaidrot sava meža vērtību? Ja Tu nezini, cik vērts ir Tavs īpašums – tad uzzini to bez maksas ŠEIT. Meža cenas noskaidrošana nav iemesls meža pārdošanai, bet zināt tā vērtību tirgū, ir katra meža īpašnieka pienākums! Mežs ir Tava privilēģija – vairo bagātību savā mežā!

 

Raksts tapa sadarbībā ar www.mmv.lv