Vai tiešām meža cenas Latvijā ir zemākās Eiropā?

Meža cenas Latvijā pēdējo divu gadu laikā pieauga vidēji par 30%. 2022.gadā strauji pieaugot zāģbaļķu cenām – pieauga arī mežu zemes cenas. Šādas izmaiņas veicināja lielu rosību mežu īpašnieku vidū. Augsto mežu cenu dēļ – daļa mežu īpašnieku savus mežus izvēlējās pārdot. Tomēr par kādu cenu mežu pārdot? Un vai strauji pieaugošās meža cenas Latvijā joprojām ir zemākās Eiropā?

 

Kā nepārdot mežu zem tirgus vērtības?

Slikti orientējoties sava meža vērtībā, nezinot sava meža reālo cenu tirgū, kā arī nesaprotot un neiedziļinoties darījumu procesos, netrūkst darījumu, kad meži vai cirsmas tiek pārdoti par krietni zemāku cenu. Šādu gadījumu Latvijā nav retums, un ir īpaši izplatīti senioru vidū. Neorientēšanās meža nozarē, likumos un mūsdienu tehnoloģijās, lai iegūtu vērtīgu informāciju, ir kļuvis par pamatu – kādēļ seniori akli uzticas mežu pircēju izteiktajiem piedāvājumiem.

 

Kad vienas puses rīcībā ir vairāk informācijas, tad otra puse var tikt nostādīta pat ļoti neizdevīgā pozīcijā. Kas, piemēram, pārdodot mežu, var atspoguļoties darījumā. 2022.gadā ir fiksēti vairāki gadījumi, kad nosauktā cena par mežu ir  pat līdz 3 reizēm zemāka par patieso īpašuma vērtību.

 

 

Ieteikumi drošam darījumam, un kā bez maksas uzzināt meža vērtību?

Lai izvairītos no negodprātīgu pircēju negodīgiem piedāvājumiem, katram meža īpašniekam ir jāzina sava meža reāla cena tirgū. Šādu pakalpojumu bez maksas var noskaidrot www.mmv.lv (Mana meža vērtība). Vairāk par Mana Meža Vērtība vari iepazīties šeit.

 

Lai mežu īpašnieki izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, mežu pārdevējiem obligāti jānoslēdz sadarbības līgums,  rūpīgi pārliecinoties, vai līgumā ir ietvertas pārdevēja intereses. Rūpīga un detalizēta iepazīšanās ar līguma nosacījumiem var pasargāt no finansiāliem zaudējumiem. Kādas ir tipiskākās kļūdas, ko pieļauj mežu īpašnieki, uzzini rakstā.

 

 

 

Kā veidojas meža cena un kā vairot meža vērtību?

Šobrīd meža cena veidojas no meža zemes un mežaudzes vērtības summas. Mežu cenu ietekmē arī īpašuma vecums, atrašanās vieta, cik tālu īpašums atrodas no ceļa, vai īpašumā ir cērtami koki, kāds ir mežaudzes sastāvs. Latvijā meža cena īpaši pieaug īpašumiem, kur ir jau gatavas cirsmas. Arī pareiza īpašuma apsaimniekošana vairo meža vērtību. Koku sugas, kaitēkļu apkarošana, meliorācijas sistēmas, šāda apzinīga iesaiste meža īpašuma vērtības palielināšanā var palielināt meža vērtību līdz pat 5% gadā. Vairāk par to kā uzzināt sava īpašuma vērtību, lasi šeit.

 

 

Vai meža cenas Latvijā patiesi ir zemākās Eiropā?

Kaut arī cenu kāpums pēdējo divu gadu laikā bijis rekordliels, mežu cenas Latvijā joprojām ir vienas no zemākajām Eiropā. Salīdzinājumā ar Zviedriju, meža cenas Latvijā ir pat divreiz, trīsreiz zemākas, kaut arī Latvijas meži kvalitātes ziņā ir līdzvērtīgi.

 

Kādēļ šāda mežu cenu atšķirība? To ietekmē gan finanses, kur skandināvi ir krietni priekšā Latvijai, gan likumdošana, kas Latvijā attiecībā pret Skandināviju ir krietni striktāka. Pat īpašuma lielums nosaka vai un kāds būs pieprasījums. Meža platībai patiesībā var būt pat ļoti noteicoša loma – kamēr Latvijā meži ir daudz mazākās platībās, tikmēr Skandināvijā vairāk orientējas uz lielām mežu platībām, kas attiecīgi ir interesantas fondiem, kuri ir gatavi maksāt ļoti lielas naudas summas.

 

 

Kāds varētu būt 2023.gads?

Kontekstā ar inflāciju, darījumu skaits mežu pirkšanā/pārdošanā joprojām var pieaugt. Mežu īpašnieki, kas nevarēs atļauties vai nevēlēsies  īpašumu cirst vai apsaimniekot, meža īpašumu visticamāk izvēlēsies pārdot. Arī pie augstās pircēju aktivitātes, mežu īpašniekiem ir īstais laiks gan noskaidrot sava īpašuma reālo vērtību tirgū, gan pārdot mežu par ļoti labu cenu.

 

Kāds bija 2022.gads, lasi rakstā.

 

 

 

Varbūt pēc izlasītā Tev ir vēlme noskaidrot sava meža īpašuma vērtību? Ja Tu nezini, cik vērts ir Tavs īpašums – tad uzzini to bez maksas ŠEIT. Meža cenas noskaidrošana nav iemesls meža pārdošanai, bet zināt tā vērtību tirgū, ir katra īpašnieka pienākums!

 

Raksts tapis sadarbībā ar www.mmv.lv