Meža īpašumiem rekordaugstas cenas?

2022. gads ieies vēsturē ne tikai Ukrainas kara, bet arī vēsturiski augsto cenu dēļ. Strauji pieaug gan auto vērtība, pārtikas cenas, tā arī meža īpašumu un cirsmu cenas. Jau covid-19 nesa milzu izmaiņas ekonomikā un cilvēku ikdienās. Tikpat nopietni un tikpat neprognozējami pasauli skar arī Ukrainas karš. Kā karš ietekmē meža nozari – ir pāragri spriest, tomēr cenu kāpums jau jūtami pieaug. Īpaši dārga kļūst malka. Vai cenu kāpums liks saroties meža īpašniekiem, lai meža īpašumu pārdotu?

Meža nozarē izmaiņas notiek strauji. Cenu kāpums malkai jau ir dubultojies. Strauji pieaug arī meža īpašuma cena, lielākoties tieši koksnes dēļ, kuras izmaksas kāpj rekordlielā tempā.

 

Jau pandēmijas laikā strauji pieauga meža īpašumu un cirsmu cenas. Kara ietekmē ļoti pieauga cena tieši enerģētiskajai koksnei – malkai un papīrmalkai. Jau covid-19 laikā notika straujš cenu kāpums gan meža īpašumiem, gan priedes un egles zāģbaļķim, kam cena palielinājās pat par 50%. Tas tika skaidrots ar pārstrādātāju lielo piesardzību, jo tika prognozēts noieta samazinājums. Tā ietekmē pārstrādātāji veica krājas samazināšanu. Tomēr celtniecības sezonai sākoties notika nenovēršamais – pieprasījums zāģbaļķim tieši pieauga, strauji novedot pie zāģbaļķu deficīta un strauja cenu kāpuma. Kad šķietami situācija sāka uzlaboties, februārī klajā nāca ziņa par Ukrainas karu. Pret Krieviju un Baltkrieviju tika noteiktas sankcijas, kuru dēļ no šīm valstīm pārtrūka milzīgs zāģmateriālu, kā arī enerģētiskās koksnes piegādes apjoms. Šāds pavērsiens panāca neticamu cenu kāpumu. 2022.gadā strauji pieaug meža īpašumu un cirsmu, kā arī zāģbaļķu un malkas cenas, piemēram, malkas īpašnieku peļņa 2022.gadā pieaugusi līdz pat 5 reizēm.

 

Piemērs: 2021.gadā malka maksāja 25 eur, izdevumi (zāģēšana, pievešana, transports) 20 euro, īpašniekam palika 5 eur. Kara laikā malka maksā 50 eur, bet izdevumi ir ap 25 eur. Īpašniekam paliek 25eur, kas ir 5x vairāk nekā 2021.gadā. Tātad peļņa ir palielinājusies pat līdz 5x vairāk.

 

 

Šobrīd meža īpašniekiem meža īpašuma vai cirsmas pārdošana ir iesakāma, ja meža īpašniekam ir skaidra vīzija, kur šo naudu investēt. Par meža īpašumu vai cirsmu 2022.gadā var iegūt daudz lielāku cenu, nekā 2021.gadā, un pastāv iespēja, ka šī cena vēl kāps. Tomēr garantēt to ir pāragri. Ir skaidrs, ka vairums meža īpašnieku esošajā situācijā varētu pārdot savu meža īpašumu vien tādēļ, ka cenu kāpums notiek arī ikdienas precēm, pakalpojumiem, īrēm un pat auto uzturēšanai. Šis būs laiks, kad nopietni jāapsver krājas kopšanas darbi.  Ņemot vērā augstās koksnes izmaksas. Daudzi varētu ieplānot arī kailciršu darbus. Ņemot vērā, ka drīz sāksies celtniecības sezona, arī zāģbaļķu cena, kas tā jau ir augsta, celsies vēl vairāk. Tas atkal ir viens no iemesliem apsvērt cirsmu izstrādi. Lai šie plāni būtu vieglāk realizējami, jau laikus jāsagatavo skices, iesniegumi un ciršanas apliecinājumi.

 

Dotajā brīdī viss liecina, ka gan koksnes, gan meža īpašumiem vērtība 2022. gadā pieaugs. Ja pilnībā pārtrūks koksnes piegāde no Krievijas un Baltkrievijas, saprotams, ka nopietni tiks ietekmēts koksnes apjoms, bet pieprasījums zāģbaļķim – strauji liks kāpt tā jau augstajām cenām.

 

Vai tevi interesē meža īpašuma pārdošana? Varbūt pēc izlasītā apdomā cirsmas izstrādi? MMV.LV ir cenu un cirsmu cenu salīdzināšanas platforma, kas piedāvā BEZMAKSAS sludinājuma izvietošanu mežu un cirsmu īpašniekiem.

 

 

Portālā tiek nodrošinātas bezmaksas dokumentu sagataves, lai realizētu ērtu un gudru īpašuma pārdošanu. Lai pasargātu meža īpašnieku no liekas informācijas vai neatlaidīgiem pircējiem – tiek nodrošināta pārdevēja anonimitāte. Pārdodot īpašumu, sludinājumā tiek norādīta visa svarīgā informācija tikai par mežu vai cirsmu, nenorādot datus par meža vai cirsmas īpašnieku. Lai noteiktu augstāko cenu īpašumam, īpašumu var novērtēt pat vairāki potenciālie pircēji. Pircējs portālā izsaka savu piedāvājumu summas izteiksmē, kuru neredz citi pircēji. Tā veidojas maksimāli apzināta un patiesa tirgus vērtības cena.

Ja meža īpašuma vai cirsmas īpašnieks nevēlas pārdot īpašumu vai to neapmierina piedāvātā cena – no darījuma jebkurā brīdī var atteikties!