5 galvenie iemesli, kādēļ pārdod mežus

Meži ir vērtīgs dabas resurss, kas sniedz plašu vides, ekonomisko un sociālo labumu klāstu. Latvijā meži aizņem ievērojamu zemes platības daļu, un tie ir nozīmīgi vietējās kultūras un ekonomikas sastāvdaļa. Tomēr pēdējos gados ir vērojama tendence, ka meža īpašnieki aktīvāk pārdod savus meža īpasumus. Īpaši 2022.gadā, kad tirgū valdīja nedabiska situācija, pieaugot cenām, iniciatīva – pārdot meža īpašumus un cirsmas, strauji pieauga. Kāds bija 2022.gads meža nozarē, lasi šeit.

 

Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc cilvēki pārdod savus mežus, ir ekonomiska. Meži var nodrošināt ievērojamu ienākumu avotu meža īpašniekiem, iegūstot kokmateriālus un citus meža produktus. Tomēr meža apsaimniekošana var būt laikietilpīgs un dārgs process, un daudziem meža īpašniekiem var nebūt resursu vai zināšanu, lai efektīvi apsaimniekotu savus mežus. Savukārt mežu pārdošana var garantēt tūlītējus līdzekļus, neuzliekot darba slogu. Tādēļ izvēlēties pārdot savu meža īpašumu, lai iegūtu finansiālu labumu, ir kļuvis par biežāko mežu pārdošanas iemeslu.

 

Turklāt, ja zeme netiek izmantota, tās pārdošana var nodrošināt ne tikai ievērojamu ienākumu avotu, ko var ieguldīt citās dzīves sfērās. Mežs var tikt pārdots uzņēmumam, kas specializējas meža apsaimniekošanā. Kas var radīt darbavietas un veicināt pat ekonomisko aktivitāti vietējā sabiedrībā.

 

Dažos gadījumos meža īpašnieks var izvēlēties pārdot savu meža īpašumu, lai nomaksātu parādus. Ja ir ievērojamas finansiālas saistības, meža pārdošana var palīdzēt iegūt resursus, kurus var izmantot parādu atmaksai un finansiālās situācijas uzlabošanai.

 

Lasi ”Vai meža cenas Latvijā ir zemākās Eiropā?”

 

Vēl viens faktors, kas var veicināt meža pārdošanu, ir mainīgā demogrāfija valstī. Daudzos lauku rajonos iedzīvotāju skaits samazinās, jo jaunākās paaudzes pārceļas uz pilsētu teritorijām, lai meklētu labākas darba iespējas un dzīves kvalitāti. Līdz ar to var būt mazāk cilvēku, kas interesējas par meža īpašumu un to apsaimniekošanu, kas izraisa lielāku mežu pārdošanas gadījumu skaitu. Piemēram, ja īpašniekam ir meža īpašums, ko viņš neizmanto. Vai arī īpašnieks pārvācās uz citu valsti. Meža pārdošana var nodrošināt ievērojamu ienākumu avotu, ko var izmantot, lai sevi finansētu.

 

Arī vides faktoriem var būt nozīme meža pārdošanā. Pēdējos gados Baltijas valstis ir piedzīvojušas ievērojamu savvaļas ugunsgrēku un kaitēkļu biežuma pieaugumu. Kas var būt postoši meža ekosistēmām. Meža īpašnieki bailēs par risku var izvēlēties pārdot savus mežus, lai izvairītos no šādu notikumu finansiālās ietekmes.

 

Visbeidzot, izmaiņas valdības politikā un noteikumos, kā arī tirgus situācijas, var ietekmēt meža pārdošanas skaitu. Piemēram, izmaiņas nodokļu politikā vai strauji pieaugošas koksnes cenas, var ietekmēt meža īpašnieku lēmumu pārdot savu mežu.

 

Diemžēl līdz ar darījumu skaita pieaugumu, pieaug arī neizdevīgo darījumu skaits. Visbiežāk tas as notiek steigas, informācijas trūkuma vai mežu pircēju kārdinošo piedāvājumu dēļ, kas var būt tālu no patiesības. Uzzini, kādas ir biežākās kļūdas, ko pieļauj mežu īpašnieki un kā neiekrist ”pērkam mežus” sludinājumos? 

 

Svarīgi atzīmēt, ka lēmumu par meža īpašuma pārdošanu nevajadzētu pieņemt vieglprātīgi. Ir svarīgi rūpīgi apsvērt meža pārdošanas iespējamos ieguvumus un trūkumus, kā arī nodrošināt, lai visi lēmumi tiktu pieņemti atbildīgi un ilgtspējīgi. Tas var ietvert meža apsaimniekošanas un ekspertu konsultācijas, lai lēmumu pieņemšana būtu atbildīga.

 

 

Varbūt pēc izlasītā Tev ir vēlme noskaidrot sava meža īpašuma vērtību? Ja Tu nezini, cik vērts ir Tavs īpašums – tad uzzini to bez maksas ŠEIT. Meža cenas noskaidrošana nav iemesls meža pārdošanai, bet zināt tā vērtību tirgū, ir katra īpašnieka pienākums!

 

Raksts tapis sadarbībā ar WWW.MMV.LV, Latvijā pirmā mežu un cirsmu cenu salīdzināšanas platforma.