‘’Gada putna uzņemšana’’

Mēs, Latvijā pirmā mežu un cirsmu cenu salīdzināšanas platforma MMV.LV, rīkojam sirsnīgu akciju ‘’Gada putna uzņemšana’’ par godu 2022. gada putnam – svīrei. Sadarbībā ar Valmieras Jaunatnes centru ‘’Vinda’’ Valmierā tiks uzņemtas vairāk kā 10 jaunas putnu ģimenes. Putnu būrīši tiks izvietoti Valmieras pilsētā.

 

Šīs akcijas ietvaros aicinām IKVIENU valmierieti un Latvijas iedzīvotāju radīt savu unikālo putnu būrīti, lai uzņemtu topošo putnu ģimeni. Šāda aktivitāte būs ne tikai fantastisks saliedēšanās pasākums ģimenei, bet arī ļoti izzinoša nodarbe bērniem, un arī pieaugušajiem.

 

 

 

Esi gatavs izgatavot savu unikālo putnu būrīti?

Putnu būrīša izgatavošanas instrukcija (rasējums), PDF

 

! Svīres labprāt apmetas strazdu būros;
! Ja ir vairāki putnu būri, tos var izlikt tuvu citu citam, jo svīrēm patīk uzturēties kolonijās;
! Putnu būrītim ir jābūt vismaz 4-5 metru augstumā;
! Putnu būrīšus var uzstādīt uz koka, kārts vai ēkas sienas;

 

 

! Svīre, strazds un zvirbuļi labprāt ligzdo lauku viensētās, alejās, pilsētās, ciemos, mežu klajumos, un pat mežos;
! Svīres putnus var piesaistīt cilvēku mājām, kas palīdzēs iepazīt tos daudz tuvāk!

 

 

 

 

Kas ir svīre?

 

Svīre ir dobumperētājputns (dobumperētāji: tāds, kas ligzdo koku dobumos, alās, būros), kas ir diezgan liels putns salīdzinājumā ar citiem dobumperētājiem (zvirbuļi, cielavas, mājas strazds u.c.). Svīre ir stipra ar asiem nagiem. Tā perēšanas laikā galvenokārt uzturas apdzīvotās vietās.

 

Ligzdo no maija vidus līdz augustam. Svīres bieži izvēlas apmesties strazdu būros. Mūsdienās svīru ligzdošanas vietas krietni sarūk ēku renovāciju dēļ, tādēļ ieteicams pie šādām ēkām izvietot putnu būrīšus svīrēm ar skreju apakšējā daļā, lai mājas strazdam šāds būrītis nebūtu interesants.

 

Svīres labprāt uzturas kolonijās, tādēļ var izvietot vairākus putnu būrīšus tuvu viens otram. Svīres lielāko daļu sava mūža pavada gaisā, tie nav putni, ko redzēs staigājam pa zemi vai esot uz jumtiem utt.

 

Šie putni iegūst gan barības vielas, gan arī dzer, pat pārojas un guļ gaisā (lidojumā). Svīres guļ lidojuma laikā, aizverot vienu aci, tā ļaujot atpūsties vienai smadzeņu puslodei. Vienīgais, ko svīres nedara gaisā, ir ligzdošana.

 

Svīre gaisā var pavadīt 10 mēnešus. Līdz 4 gadu vecumam, kad sāk perēt, svīres principā pavada tikai lidojot. Svīres ir putni, kas veido pāri uz mūžu.

 

 

www.mmv.lv