Kā nenokavēt labākās cenas piedāvājumu par mežu 2023.gadā?

Vai esat kādreiz domājis pārdot savu meža īpašumu? 2023.gadā joprojām pieaug pieprasījums pēc kokmateriāliem, kas nozīmē, ka ir īstais laiks, lai uzzinātu sava meža vērtību.

 

Ja esat meža īpašnieks Latvijā, jums var rasties jautājums, kāds ir ieguvums no sava meža pārdošanas. Mežs – tā ir dzīves banka, kura vienmēr var noderēt, īpaši neparedzētos apstākļos. Kas ir gaužām patiess apzīmējums. Tomēr ne visi ir gatavi ziedoties savam mežam un to regulāri, pēc striktiem noteikumiem, apsaimniekot. Gan finanšu, gan laika, pat zināšanu trūkums ir iemesls, kādēļ pārdot meža īpašumu ir daudzu mežu īpašnieku darāmo darbu sarakstā. Neatkarīgi no tā, kur paredzēts ieguldīt finanses, meža pārdošana, īpaši, ja visi spēki ir izsīkuši, varētu būt meklētais risinājums.

 

Ja vēl tikai tiek apsvērta iespēja pārdot meža īpašumu, ir jāņem vērā vairāki faktori. Viens no svarīgākajiem, ir pircēju un pārdevēju pašreizējā uzvedība tirgū. 2023. gadā meža īpašumu tirgus Latvijā joprojām piedzīvo lielu pieprasījumu gan no vietējo, gan ārvalstu meža īpašumu pircēju puses. Daudzus pircējus iegādāties mežus Latvijā piesaista tieši mežu kvalitāte, tirgū pieprasītie kokmateriāli un pieejamie dabas resursi, kas piedāvā ievērojamu izaugsmes un meža attīstības potenciālu.

 

Latvijas meži kopumā tiek vērtēti kā labas kvalitātes īpašumi, kas ir īpaši interesanti ārvalstu investoriem. Turklāt šādu investoru interesi arvien vairāk piesaista ne tikai meža īpašuma kvalitāte, bet arī zemās meža cenas. Piemēram, ja mežu īpašnieks Skandināvijā nolemj pārdot savu meža īpašumu, cena var būt pat 3x lielāka, kāda tā būtu Latvijā, par tādu pašu kvalitāti un platību.

 

 

Lasi arī ”Vai meža cenas Latvijā ir tiešām zemākās Eiropā?”

 

Īpaši pieprasījums pēc meža īpašumiem pieauga 2022.gadā, kad bija vērojams izteikts cenu kāpums tieši enerģētiskajai koksnei un papīrmalkai. Pārsvarā visiem sortimentiem 2022.gadā cena pieauga aptuveni vidēji 4 reizes. Līdz ar to, arī īpašumu cenas sasniedza rekordaugstas cenas, īpaši vērtīgiem kļūstot mežiem ar krāju uz tās. Kas savukārt, pie šādas 2022.gada tirgus situācijas,  bija likumsakarīgi, ka pārdot meža īpašumus bija daudzu mežu īpašnieku vēlmju sarakstā.

 

”Kādas solās būt kokmateriālu cenas 2023.gadā?”

 

2022.gadā tika pieredzēta ne tikai vēsturē lielākais cenu kāpums enerģētiskajai koksnei, bet strauji pieauga vēlme pārdot meža īpašumus. Savukārt 2023.gadā situācija vēl ir neskaidra. Kaut arī meža cenas nav kā 2022.gadā, tās joprojām enerģētiskajai un papīrmalkai turās labā līmenī. Tiem, kas 2022.gadā saņēma labu cenu par mežu, un grasoties pārdot meža īpašumu par vēl labāku cenu, nācās vilties. Jo 2022.gada novembrī cenas sāka kristies.

 

Kaut arī cenas ir samazinājušās, un 2023.gadā meža īpašuma cenas nekādā veidā vairs nepaaugstināsies līdz iepriekšējam līmenim. Tomēr tās joprojām ir labā līmenī. Arī lielais pieprasījums var palīdzēt meža īpašuma cenai pieaugt. 2023. gads kopumā ir piemērots laiks ne tikai īpašuma vērtības noskaidrošanai, bet kādam – lai pārdotu savu meža īpašumu par ļoti konkurētspējīgu cenu. Nākamais šāds cenu kāpums, ka 2022.gadā, varētu Latviju piemeklēt vien pēc 5-10 gadiem.

 

Uzzini ”Kādēļ 2023.gads mežu nozarē nebūs tāds kā 2022.gadā?”

 

Kad meža īpašnieks vēlas pārdot savu meža īpašumu Latvijā, ir būtiski izcelt meža unikālās īpašības un priekšrocības. Pieprasīti ir arī meža īpašumi, kas ietver labu atrašanās vietu, ir sausi, ir ērti pieklūšanai. Arī tādas īpašuma iezīmes, kā piemēram, strauti, upes vai unikāla ainava, var palielināt meža īpašuma pievilcību potenciālajiem pircējiem.

 

Vēl viena būtiska lieta, ko vērts ņemt vērā, kad īpašnieks vēlas pārdot savu meža īpašumu Latvijā, ir dokumentu sagatavošana. 2022.gadā, kad Latviju pāršalca nebijusi situāciju un meža cenas skrēja kosmosā, tomēr daudzi meža īpašnieki nevarēja realizēt meža pārdošanu, nesakārtotās dokumentācijas dēļ.

 

Daļai mežu īpašnieku Latvijā trūkst aktuālo datu par mežu (inventarizācijas dati), nav apliecinājumu un nav sakārtotas dokumentācijas. Nesakārtota dokumentācija ietekmē ne tikai īpašuma pārdošanu, bet aizņem laiku, lai sagatavotos, zaudējot labākās cenas piedāvājumu. Kad meža īpašniekam ir sakārtota dokumentācija, ir visa aktuālā informācija, meža īpašnieks zina, ko gatavojas pārdot. Īpašnieks var sekot līdzi tirgus situācijai, zinot, cik meža īpašums maksājā 2022.gadā, bet, cik varētu maksāt 2023.

 

Lasi ”Kāpēc mežu īpašnieks bieži nesaņem īsto cenu par mežu?”

 

Tie mežu īpašnieki, kuri iedziļinās un sagatavo visus nepieciešamos dokumentus, var veikt kvalitatīvu meža cenas aptauju. Noskaidrojot reālo cenu par īpašumu, saņemot atbilstošu cenu par to. Kamēr otra grupa šo iespēju zaudē. Pirms pārdot meža īpašumu, ir nepieciešams veikt meža inventarizāciju, lai noskaidroto reālo situāciju mežā. Daudzi pieļauj kļūdu, domādami, ka dati, kas ir vairākus gadus veci, noteiks šodienas meža cenu. Ja, piemēram, inventarizācijā ir ierakstīti vairāk kubu, meža īpašnieks domā, ka izdosies pārdot meža īpašumu par augstāku cenu. Tomēr neviens nav gatavs izteikt galējo cenu, nepārbaudot reālo situāciju mežā, cik īsti šo kubu īpašumā ir.

 

Kad izvēlaties pārdot meža īpašumus Latvijā, tas ietver vairākus posmus un prasa sakārtotu dokumentāciju.

Šeit ir secība, kā uzzināt labāko cenu un iespējams – pārdot meža īpašumu Latvijā ar MMV.LV:

1. Meža īpašuma tirgus vērtības noteikšana: Pirms tiek pārdots meža īpašums, ir svarīgi noteikt tā tirgus vērtību. To var izdarīt www.mmv.lv, izvietojot bezmaksas sludinājumu, uzrunājot vairāk nekā 200 mežu pircējus vienlaikus, paliekot anonīmam.
2. Dokumentācija: Pārdevēja rīcībā jābūt visai nepieciešamajai informācijai un dokumentācijai, tai skaitā īpašuma nosaukumam, kadastra numuram, kopplatībai, meža kopējai platībai (ha), zemes robežu plānam un meža inventarizācijas datiem.
3. Īpašuma reklamēšana: pēc īpašuma izvietošanas www.mmv.lv, īpašums tiks reklamēts sociālajos tīklos, lai uzrunātu potenciālos pircējus lielākā mērogā.
4. Pārdošanas noteikumi: tiklīdz sludinājums būs beidzies, meža īpašnieks saņems augstāko cenu par īpašumu, ko var izteikt vairāk nekā 200+ portālā reģistrēto mežu pircēju no visas Latvijas. Kad potenciālais, augstākās cenas izteicējs ir izrādījis interesi par īpašumu, pārdevējam ir iespēja piekrist piedāvājumam vai atteikt, vismaz uzzinot īpašuma vērtību Latvijas meža pircēju vidū.
5. Parakstiet līgumu: pēc tam, kad abas puses ir vienojušās par darījumu, meža īpašnieks atklāj savu identitāti, un abas puses vienojas par pārdošanas nosacījumiem, parakstot līgumu. Līgumā jāiekļauj visi pārdošanas noteikumi un nosacījumi, tostarp cena, maksājuma noteikumi un jebkura cita būtiska informācija.

 

Noslēgumā jāsaka, ka pārdot meža īpašumu Latvijā 2023.gadā var būt lieliska investīcija nākotnei. Īpaši, kad tirgū valda liels pieprasījums. Tomēr, lai maksimāli izmantotu šo iespēju, ir ļoti svarīgi nodrošināties ar visu dokumentāciju atbilstoši juridiskajām prasībām. Kā arī veikt obligāto cenu aptauju, lai noskaidrotu īpašuma vērtību. Ar pareizo pieeju Jūs varat pārdot savu meža īpašumu ātri un par ļoti konkurētspējīgu cenu.

 

Lai pārdotu meža īpašumu Latvijā, iesakām vērsties pēc palīdzības pie eksperta meža īpašumu pārdošanā, lai palīdzētu atrast labako risinājuma šajā procesā – pārdot meža īpašumu Latvijā 2023.gadā.

 

 

Varbūt pēc izlasītā Tev ir vēlme noskaidrot sava meža vērtību? Ja Tu nezini, cik vērts ir Tavs īpašums – tad uzzini to bez maksas ŠEITMeža cenas noskaidrošana nav iemesls meža pārdošanai, bet zināt tā vērtību tirgū, ir katra meža īpašnieka pienākums! Mežs ir Tava privilēģija – vairo bagātību savā mežā!

 

Raksts tapa sadarbībā ar www.mmv.lv