Kādus mežus Latvijā pērk visvairāk?

Pēdējos gados Latvijā vērojama pieaugoša tendence iegādāties mežus. Šo tendenci var saistīt ar pieaugošo pieprasījumu pēc ilgtspējīgas koksnes un citiem meža produktiem. Šajā rakstā sīkāk aplūkosim, kāpēc un kas pērk mežus Latvijā, un kādus mežus Latvijā pērk visvairāk. Tostarp noskaidrosim, kā īsti mežu pircēji nosaka noskatītā meža vērtību.

 

Mežiem ir izšķiroša loma Latvijas ekonomikā. Valstī ir milzīgs meža resurss, kas aizņem vairāk nekā pusi no Latvijas teritorijas. Latvijas meži ir bagāti ar bioloģisko daudzveidību, un ir būtiski vides un cilvēku labklājībai.

 

Meža pircēji meža vērtību nosaka, pamatojoties uz to paredzēto izmantošanu. Ja pircējs plāno veikt kokmateriālu ieguvi, meža vērtību noteiks koksnes kvalitāte un daudzums. Savukārt, ja pircējs plāno saglabāt mežu, vērtību noteiks meža sniegtie pakalpojumi, piemēram, atpūtas iespējas.

 

Meža vērtības noteikšana nav vienkāršs uzdevums, vērtēšanu ietekmē meža lielums, vecums, koksne, meža kvalitāte, pieejamība un atrašanās vieta. Meža vērtību var ietekmēt arī vides apsvērumi, piemēram, aizsargājamo sugu klātbūtne vai aizsargājamās teritorijas. Meža vērtību parasti veic profesionāls meža taksators.

 

Lai noteiktu meža vērtību, tiek veikta kokmateriālu inventarizācija un meža ekoloģiskās vērtības novērtēšana. Tas ietver koku apjoma un kvalitātes mērīšanu, nākotnes izaugsmes un ražas potenciāla novērtēšanu un jebkādu vides risku vai ierobežojumu noteikšanu. Pamatojoties uz šo informāciju, pircēji var aprēķināt meža pašreizējo vērtību. Talkā ņemot arī tādus faktorus kā zemes vērtība, ekspluatācijas izmaksas un turpmākie ieņēmumi no kokmateriālu pārdošanas. Meža vērtību ietekmē arī koksnes produktu tirgus situācija, ekonomikas stāvoklis un pat valdības lēmumi.

 

Kādēļ pērk mežus? Vairāki uzņēmumi pērk mežus Latvijā dažādu iemeslu dēļ, tostarp mežizstrādei, saglabāšanai, atpūtai un investīcijām. Koksnes ieguve ir galvenais mežu pirkšanas iemesls, jo Latvija ir nozīmīgs koksnes produktu ražotājs. Meža saglabāšana arī ir būtisks iemesls, kādēļ pērk mežus. Turklāt mežiem ir izšķiroša nozīme bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā un oglekļa piesaistē. Pēdējo gadu laikā mežus pērk arī atpūtas vajadzībām, ka piemēram, medībām, kempingam u.c. Kopsummā – pērkot mežus, tas ir vērtīgs nākotnes ieguldījums, jo meži nodrošina ilgtermiņa ieguldījumu atdevi.

 

Attiecībā uz to, kādus mežus pērk visvairāk, tas mainās atkarībā no pircēja vajadzībām. Daži uzņēmumi var būt ieinteresēti iegādāties pieaugušus mežus ar lielu, vērtīgas koksnes apjomu. Savukārt citi var dot priekšroku jaunākiem mežiem ar nākotnes izaugsmes potenciālu. Pēc jaunākajiem datiem, visvairāk iepirkto mežu veidu ir bijuši tieši privātie meži, kam seko valsts meži un pašvaldību meži. Privātie meži ir pieprasīti, jo ​​tie ir vērtīgi, labi apsaimniekoti, tajos ir kvalitatīvi koki un tie ir vieglāk pieejami. Vērtīgākie meži 2023. gadā ir tie, kuros ir augsts pieaugušu koku īpatsvars, vērtīgas koksnes sugas, ko var izmantot celtniecībā vai mēbeļu ražošanā. Ozoli un oši ir īpaši pieprasīti to izturības dēļ.

 

Kas Latvijā pērk mežus? Atbilde ir diezgan dažāda, jo meža pircēji nāk no dažādām vidēm un dažādām nozarēm. Dažas no tām ir privātpersonas vai ģimenes, kuras redz ieguldījumu ilgtspējīgā īpašumā, kas var nodrošināt ienākumus un ieguvumus nākamajām paaudzēm. Citi ir mežsaimniecības vai kokapstrādes nozaru uzņēmumi, kuriem nepieciešama droša un ilgtspējīga koksnes piegāde. Citi ir investori vai fondi, kas meklē ilgtermiņa, stabilus ieguldījumus, kas var nodrošināt gan vides, gan finansiālu atdevi.

 

Lasi arī ”Kā nenokavēt labākās cenas piedāvājumu par mežu 2023.gadā?”

 

Saskaņā ar datiem, pēdējos gados privātpersonas un uzņēmumi daudz aktīvāk pērk mežus. Īpaši 2022.gadā valstī valdīja liela konkurence meža īpašumu pirkšanā. Kopumā 2022.gadā pārdoti par 20% vairāk mežu nekā gadu iepriekš.

 

Meža iepirkumu skaits Latvijā gadu gaitā ir pieaudzis, un iespējams šī tendence varētu turpināties arī 2023. gadā. Saskaņā ar Latvijas Valsts meža dienesta datiem, meža iepirkumu skaits Latvijā 2022. gadā palielinājies par 6,8%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Paredzams, ka šī tendence turpināsies arī 2023. gadā, pateicoties lielajam koksnes produktu pieprasījumam. Arī pieaugošajai izpratnei par mežu nozīmi klimata pārmaiņu mazināšanā un valdības īstenotajai ilgtspējīgas meža apsaimniekošanas veicināšanai.

 

”Augsto cenu dēļ pieaug interese par mežu ciršanu?”, uzzini rakstā.

 

Noslēgumā jāsaka, ka pēdējos gados mežus pērk daudz aktīvāk, un meža iepirkšana Latvijā stabili pieaug. Privātie meži ir vispirktākie, un visvērtīgākie ir tie, kuriem ir bijis augsts pieaugušu koku īpatsvars, ar vērtīgu koksni. Turpinot pieaugt pieprasījumam pēc ilgtspējīgas koksnes un citiem meža produktiem, Latvijas meži kļūst par arvien pievilcīgāku investīciju virknei pircēju.

 

Varbūt pēc izlasītā Tev ir vēlme noskaidrot sava meža vērtību? Ja Tu nezini, cik vērts ir Tavs īpašums – tad uzzini to bez maksas ŠEITMeža cenas noskaidrošana nav iemesls meža pārdošanai, bet zināt tā vērtību tirgū, ir katra meža īpašnieka pienākums! Mežs ir Tava privilēģija – vairo bagātību savā mežā!

 

Raksts tapa sadarbībā ar www.mmv.lv