Kā justies droši mežā jebkādos apstākļos?

Došanās mežā ir patīkams veids, ko daudzi izvēlas, lai rastu iekšēju mieru, atpūstos un ievāktu meža veltes. Tomēr pat visharmoniskākajā vietā var nākties sastapties ar neparedzētām situācijām. Tādēļ pirms došanās mežā vēlams ievērot pāris noteikumu, apgūt prasmes un sagatavoties – pat vienkāršas pastaigas gadījumā.

 

Kaut arī mežs tiek aprakstīts kā miera osta, kur atgūt spēkus, iespēja apjukt un apmaldīties šajā miera oazē, ir diezgan liela. Piemēram, Latvijā sievietēm ir bail doties mežā vienām, lai neapmaldītos, bet vairāk nekā pusei sieviešu ir bail sastapties ar meža zvēriem. Sastapšanās ar lāci, vilku, lūsi vai citiem meža dzīvniekiem var būt biedējoša, taču ir dažas darbības, ko var veikt, lai uzmanītos.

 

Kaut arī sastapšanās ar meža dzīvniekiem ir biedējoša, Latvijā meža dzīvnieki ir kautrīgi un vairāk baidās no cilvēkiem, un pie katras iespējas izvairīsies no sastapšanās ar tiem. Tomēr, ja šāda satikšanās ir notikusi, iesakām būt mierīgiem un izvairīties no pēkšņām kustībām vai skaļiem trokšņiem. Ja esiet tālu, lēnām atkāpieties un dodieties prom, dodot dzīvniekam pietiekami daudz vietas. Neuzgrieziet muguru un nebēdziet, jo tas var satraukt dzīvnieku un agresīvākā gadījumā, var pat izraisīt vajāšanas reakciju. Ja esiet tuvu, runājiet ar dzīvnieku mierīgi un stingri, ļaujot tam saprast, ka jūs neesat drauds. Bet nekad neskatieties dzīvniekam tieši acīs, labāk virs acīm vai purna daļas.

 

Lāču izplatībai Latvijā, iesakām apbruņoties ar lāča aerosolu. No pieredzējušiem cilvēkiem, kas ikdienā nodarbojas ar lāčiem, kā vislabākā alternatīva aizsardzībai pret šiem dzīvniekiem tiek minēts tieši lāča aerosols.

 

Riski ar kuriem rēķināties, sastopoties ar šiem meža dzīvniekiem:

1. Lācis ir spēcīgs dzīvnieks, kas sajūtot draudus vai aizsargājot mazuļus, var uzbrukt. Ja mežā satiekat lāci, nekādā gadījumā nepagrieziet muguru, nomieriniet sevi ritmiski atkārtojot kādu patīkamu dziesmas vai teksta rindu, nevis, lai iepriecinātu lāci, bet, lai nomierinātu sevi. Nečukstiet un nebļaujiet, tas lāci var tikai satraukt. Nepieciešamības gadījumā izmantojiet aerosolu.

 

2. Vilks ir ļoti gudrs dzīvnieks, bet arī ziņkārīgs. Mūsdienu aktīvās mežizstrādes dēļ vilki ir pieraduši pie lieliem trokšņiem un meža transporta. Nereti ir gadījumi, kad vilks ziņkārības mākts var apgrozīties ap meža tehniku, tomēr bailēs no cilvēkiem, pie pirmā izbīļa, aizbēgs. Vilki parasti aizbēg un vēro situāciju no malas, pat, ja kāds ir tuvu mazuļu migai. Vilcene vēros un glābs mazuļus, kad briesmu avots būs prom.

 

3. Alņi pavasarī var būt ļoti bīstami, īpaši alņu mātītes. Alņu mātītes un stirnas bieži atstāj savus mazuļus vienus, ganoties netālu, ik pa laikam atnākot pabarot. Ja satiekat alņu mazuli, nekavējoties dodieties prom, jo aļņu mātīte ir netālu, bet sastopot cilvēku, nedomājot var uzbrukt. Ja esiet nonācis šādā situācijā, vislabāk būtu uzrāpties kokā un nogaidīt, kas var aizņemt pat diezgan lielu laiku.

 

4. Meža cūka: tās ir ļoti bīstamas, kad ir sivēni, sastopoties ar meža cūku un sivēniem, tās nedomājot uzbruks. Lai aizbēgtu, bēgot ir jāpārvietojas uz sāniem, ātri pārvietojoties no vienas puses uz otru. Meža cūka redz tikai taisnā līnijā uz priekšu, bet šāda virzienu maiņa mežu cūku nogurdinās.

 

NEKAD nepalīdziet meža dzīvnieku mazuļiem. Meža dzīvniekiem nav auklīšu, tādēļ sastapt mazuli pavisam vienu, var gadīties itin bieži. Nav vajadzības glābt, pat, ja nodoms ir bijis gaužām labs. Šādi jūs riskējat ne tikai ar savu drošību, bet šādi glābšanas darbi būs bīstami, drīzāk pakļaujot mazuli bojāejai. Ja redziet mazuļus, dodieties prom, lai cik piemīlīgi tie nešķistu. Nepalīdziet mātei dabai audzināt viņas bērnus, ļaujiet šim dabiskajam procesam būt netraucētam.

 

Neatkarīgi no meža apmeklēšanas mērķa, vai tā būtu vienkārši pastaiga, vai sēnošana vai atpūta, ir svarīgi parūpēties par savu drošību. Pirms došanās uz mežu, ir svarīgi izplānot savu maršrutu un iepazīties ar apkārtni. Tas var ietvert gan laikapstākļu, reljefa, vides un iespējamo apdraudējumu izpēti. Vēlams apmeklējamo vietu izpētīt līdz mazākai detaļai, izmantojot dažādas kartes, lai pilnībā izprastu, kas atrodas šajā vietā un kur meklēt glābiņu, ja rastos tāda nepieciešamība.

 

Līdzi jābūt gan uzlādētam telefonam, gan izprintētai kartei. Savukārt mājās jau jāiemācās rīkoties ar GPS un karti savā telefonā, iemācoties nosūtīt savu atrašanās vietu. Tomēr visefektīvakais veids apmaldīšanās gadījumā, ir spēja orientēties kartē. Arī jāseko līdzi orientieriem mežā, celmiem, upēm, takām vai kokiem, kas izceļas, ir līki vai nolūzuši.

 

Līdzi uz mežu jāņem arī atbilstošs aprīkojums atkarībā no gada laika un atrašanās vietas, iespējams, būs jāņem līdzi noteikti apavi un silts apģērbs. Pirms došanās mežā, vienmēr pastāstiet kādam par saviem plāniem: noteikti paziņojiet, kurp dodaties, izstāstiet savu plānoto maršrutu un laiku, kad plānojat atgriezties.

 

Ja pārvietojaties ar automašīnu, nevis sabiedrisko transportu, noteikti drošībai atstājiet arī zīmīti savā automašīnā. Pārvietojoties mežā, palieciet uz takām, lai izvairītos no nomaldīšanās. Pieturieties pie iezīmētām takām un uzmanīgi vērojiet taku marķierus. Esiet informēts arī par savvaļas dzīvniekiem. Lai gan meža dzīvnieki parasti izvairās no cilvēkiem, ir svarīgi apzināties riskus un veikt atbilstošus piesardzības pasākumus. Dodoties mežā, katrā gadījumā ir svarīgi, lai jums būtu līdzi daži svarīgi priekšmeti, piemēram, pilnībā uzlādēts mobilais tālrunis, svilpe un lukturītis ar papildus baterijām. Ir arī ieteicams nēsāt līdzi nelielu pirmās palīdzības komplektu ar pamata piederumiem, piemēram, pārsējiem, antiseptiskām salvetēm un pretsāpju līdzekļiem. Noteikti līdzi jābūt daudz ūdens un pārtikai, piemēram, šokolādes batoniņiem.

 

Ja mežā tomēr ir sanācis apmaldīties, iesakām uzreiz zvanīt 112, lai nezaudētu vērtīgo laiku un glābēji varētu uzsākt glābšanas darbus. Tomēr iesakām iemācīties šajā draudīgajā situācija sevi nomierināt, jo cilvēkiem krītot panikā, zūd orientēšanās spēja. Dziļā elpošana palīdz atgūt koncentrēšanās spēju. Mēģiniet saklausīt vidi, mašīnas, upes, suņu rejas. Mēģiniet atcerēties pazīmes dabā, kokus, celmus. Vērojiet vai neredziet kādus marķierus vai plāksnītes ar numuriem. Vērojiet vai neredziet meža ceļus.

 

Ne tikai apmaldīšanās risks vai sastapšanās ar meža dzīvnieku var sagādāt nevēlamu adrenalīna devu, bet nereti šādu izbīli garantē arī meža ugunsgrēks. Ja mežā pēkšņi esat liecinieks meža ugunsgrēkam, nekavējoties zvaniet neatliekamās palīdzības dienestiem un ziņojiet par ugunsgrēku. Mēģiniet nokļūt drošā vietā, piemēram, uz tuvējā ceļa vai izcirtumā. Izvairieties no došanās kalnā, jo uguns mēdz daudz ātrāk pārvietoties augšup. Ja iespējams, nosedziet degunu un muti ar mitru drānu, lai izvairītos no dūmu ieelpošanas. Palieciet iespējami zemāk, lai izvairītos no karstuma un dūmiem.

 

Savukārt, lai neizveidotu meža ugunsgrēku, ievērojiet ugunsdrošības noteikumus un ierobežojumus. Ja atļauts, tad izmantojiet tikai paredzētās uguns bedres un ierīkotās ugunskura vietas. Nekad neatstājiet uguni bez uzraudzības un pirms aiziešanas pārliecinieties, vai tas ir pilnībā nodzēsts. Nemetiet mežā izsmēķus, stikla pudeles, sērkociņus un citas uzliesmojošas un uguns nedrošas lietas. Nekad nešaujiet salūtu! Esiet piesardzīgs arī izmantojot aprīkojumu, kas rada siltumu, kā piemēram, motorzāģus.

 

Lai saglabātu drošu vidi un mežu veselīgu, jūs varat tam palīdzēt. Nekad neatstājiet mežā bīstamas vielas, kā arī nedz savus, nedz citu atstātos atkritumus. Cieniet savvaļas dzīvniekus, tos nebaidot un ļaunprātīgi neuzbrūkot. Ļaujiet tiem pārvietoties droši un netraucēti. Neiznīciniet augus, kokus vai dabas objektus. Izmantojiet mežā iezīmētas takas, neveidojiet jaunas. Lasiet un ēdiet tikai tādas ogas un sēnes, kuras varat droši identificēt kā drošas. Izvairieties no vietām, kuras varētu būt piesārņotas ar pesticīdiem vai citām ķīmiskām vielām. Neplūciet augus un negrieziet sēnes vairāk nekā nepieciešams. Esiet cieņpilni pret dabu, meža iemītniekiem un citiem meža viesiem.

 

 

Pēc raksta esi uzzinājis ne tikai to, kā justies mežā droši, bet vari uzzināt arī to, cik vērts ir Tavs mežs vai cirsma 2023.gadā. Anonīmi un BEZ MAKSAS veic sava meža novērtējumu. Izvieto bezmaksas sludinājumu, ļaujot izteikt cenu par īpašumu vairāk nekā 200 reģistrētiem pircējiem, noskaidrojot, cik par Tavu īpašumu tiek solīts 2023.gadā! Uzzini augstāko cenu MMV.LV

 

Lasi ”Kas ir MMV.LV?”